המסע לארץ למה לא- התמכרות לפורנו

המסע לארץ למה לא- התמכרות לפורנו

מאת: גאולה פלדמן עו"ס MSW , מטפלת זוגית ומינית מוסמכת.

 

הוא סופר את הדקות עד שהיא תצא מהבית, מתנהג כרגיל ומסתיר את ההתרגשות שאוחזת בו אל מול המחשבה שעוד כמה דקות הוא יישאר לבדו, כשיהיה בטוח שהיא כבר נסעה, ירוץ אל מסך המחשב, שם יתחיל בדפדוף שיאיץ לו את הדופק, דפדוף בין שדיים, פטמות זקורות,שפתי ערווה צרות ,פעורות ומזמינות, אבל הוא לא יענה להזמנה, אוהב לדפדף , יש שם המון, כולן שלו והוא צריך רק לבחור... עוד שדיים, ישבנים קטנים גדולים, בהירים כהים, מוצקים ומזמינים, הוא לא ממהר, זה המשחק המקדים שלו עם עצמו, אז הוא מעניק לעצמו ליטוף קטן על הזין ומתאפק שלא להתחיל.. יש לו זמן ,היא יצאה לקפה עם חברה, זה ייקח לפחות שלוש שעות... לא כמו בפעמים האלו כשהוא ממהר, מוקדם בבוקר לפני שהיא מתעוררת, או בתקופות הקשות שנאלץ לעשות זאת בחדר השירותים המחניק של המשרד , מהר ובלחץ. אחר כך ימשיך לסרטים, הדמויות משתנות, בלונדיניות, כהות, אסיאתיות, אך תמיד יש שם אישה כנועה מרצה, מרוכזת כולה בעונג של הגבר, נמצאת שם כדי לשרת אותו, גבר אגרסיבי האוחז בגופה כמו חפץ , לא מלטף ולא מנשק, "פשוט משתמש בגוף שלה", כשהעונג מגיע לשיאו, הוא חווה אורגזמה מעורבת בתחושת בחילה. את מה שיוצא ממנו הוא דואג לכוון אל נייר הטישו שהכין מראש, מכבה את המסך, סוגר את מכנסיו, משליך את נייר הטישו הספוג לאסלה ולוגם מים, מנסה לבלוע פנימה את המועקה שאוחזת בו ולהשקיט את הקולות המנקרים במוחו: " אוהד, זו הפעם השלישית היום", "אוהד אתה מכור" .


אוהד אינו היחיד, מהפכת האינטרנט והסמארטפון הפכה את הפורנו לנגיש במיוחד ומה שבעבר ניתן היה מוחבא במגרה הסודית של ההורים, נמצא בכף היד, שיווק הפורנו האגרסיבי מזמין את משתמשי הרשת להיכנס ולצפות גם אם חיפשו בכלל משהו אחר. קשה להעריך את היקף תופעת המכורים לפורנו, אולם הנתונים ברשת מראים ש30% מנפח הגלישה ברשת הוא באתרי פורנו וזה המון!
כשאוהד, עורך דין בן 30, הגיע אלי לטיפול זה היה תחת אולטימטום שהציבה לו אשתו, היא לא יכולה כבר לשאת את התסכול הפיזי והרגשי, נמאס לה מתחושת ההשפלה כשהיא מזמינה אותו לסקס ונתקלת שוב בסירוב, אבל הוא התחנן על נפשו והבטיח שילך לטיפול. אין לה מושג שאוהד מכור לפורנו, ושזה לא משאיר לו חשק או אנרגיה לשכב איתה , הוא אוהב אותה, כואב את כאבה אך הדחף חזק ממנו.
הטיפול בהתמכרות לפורנו מתחיל באבחון נכון, לא כל שיטוט באתרי פורנו באינטרנט הוא בעייתי וגם צריכת פורנו על בסיס קבוע אין בה כדי להעיד על התמכרות.


מאפייני ההתמכרות

קושי או חוסר יכולת לשלוט בדחף לצפות בפורנו

כאשר אדם מעוניין להימנע מצפיה בפורנו אולם חש שהוא שוב ושוב נשלט על ידי הדחף לצפות בפורנו , לרוב בליווי אוננות, גם במצבים שהעניין עלול לסכן אותו, כגון במהלך יום העבודה במקום העבודה, אז ניתן לחשוד שמדובר בהתמכרות.


הגברת הסבילות לגירוי


בדומה להתמכרות לחומרים פסיכואקטיביים גם כאן כמות ה"חומר" עולה כל העת, כך, עם הזמן, יכול המכור למצוא עצמו מבלה שעות רבות בחיפוש אחר תכנים מגרים ומרגשים יותר, לעיתים קשים וכוחניים יותר .מכורים מתארים בפני כיצד הם עשויים לאבד תחושת זמן ולשהות שעות ארוכות מול הפורנו מבלי ששמו לב לזמן היקר שבוזבז. החיפוש אחר ריגושים חזקים יותר מוביל לעיתים מצפייה פסיבית לסקס וירטואלי, ביקור ב"חדרי הצצה" המאפשרים צפייה בנשים מתערטלות או זוגות במהלך יחסי מין בזמן אמת, מדובר בשירותים שעלותם גבוהה ולבזבוז הזמן מצטרף גם בזבוז כסף.


פגיעה בחיים האישיים


לעיתים הראשונים להפגע הם בני הזוג. אוהד הגיע לאחר שנה שלא קיים יחסים עם אשתו, חיי המין שלו כולם נותבו לסרטי הפורנו וזה לא הותיר לו אנרגיה ומוטיבציה לשכב עם אשתו. הוא ידע שהיא רוצה ומאוכזבת אולם הוא חשש שכבר לא יוכל לחוש גירוי והנאה עם אשתו לצד חשש מכישלון בתפקוד המיני איתה, לכן העדיף להימנע ולהמשיך לנתב את היצר המיני לעולם הוירטואלי שם היה בטוח תמיד בהצלחתו.


חוסר הנאה


"בשביל שתי שניות של פורקן מיני אני מבלה שעות ברגשות אשם, פחד שיתפסו אותי, אני בכלל כבר לא זוכר מה זה ליהנות מהמיניות שלי, לעיתים אני חושב שהיה טוב שהייתי לוקח כדורים לדיכוי החשק המיני", אלא שזוהי טעות נפוצה, אין קשר בין דחף מיני מוגבר להתמכרות.

ירידה בערך עצמי


ההתמכרות מלווה בתחושות של בושה, אשמה, גועל וירידה בערך העצמי. כשאיציק, גבר נשוי בן 46 ואב לשלושה מגיע אלי לטיפול, רמות השנאה והתיעוב העצמי שלו מרקיעות שחקים. היה זה לאחר שבנו הצעיר התעורר בשעת בוקר מוקדמת ותפס אותו בקלקלתו כשהוא מאונן מול סרט פורנו אלים וקשה במיוחד. איציק, מכור "כבד" לפורנו הפך לאומן ההסתרה ופעל בצורה מדוקדקת . "חמש בבוקר כולם ישנים, זו השעה "שלי" להתחיל את היום בשעה של פורנו, " אלא שבדירה הצפופה שלהם כשהמחשב בסלון, זה היה רק עניין של זמן עד שאחד הילדים יתעורר ויראה". אני מתבייש להסתכל לילד שלי בעניים אחרי ש"תפס" אותי", הוא מתאר במבט מושפל. "אבל אני פשוט לא יודע איך להפסיק".


תהליך הטיפול


בשלב ראשון על המטופל להכיר בעובדת היותו מכור, לא מעט מכורים משתמשים במנגנוני הגנה שונים המקשים עליהם להודות בקיומה של בעיה.


הכחשת ההתמכרות: " אני יכול להפסיק מתי שארצה",
הפחתה של חומרת המצב: " אמנם זה משתלט לי על כל שעות העבודה אבל זה לא נורא אני משלים זאת אחר כך ",
רציונליזציה– מציאת הסבר "הגיוני": " כל הגברים צורכים פורנו, זה מהווה 90% מהאינטרנט זו הרי המטרה.." ,
השלכת האחריות: " זה קורה לי רק כשאשתי רבה איתי.. אז אני רץ לאונן מול פורנו.. זה בגללה"
הצלחה בתהליך הגמילה מצריך בראש ובראשונה הכרה בהתמכרות ובחומרת נזקיה, לקיחת אחריות אישית והבנה שנדרשת עזרה מקצועית.


הגדרת מטרות הטיפול


נגדיר עם המטופל מהם ההתנהגויות שאותן רוצה לשנות, הגדרה זו חשובה במיוחד בהתמכרויות להתנהגויות מיניות כיוון שבניגוד להתמכרות לסמים למשל, שם ברור כי מפסיקים לצרוך סמים, בתחום ההתמכרויות המיניות אין הכוונה להכחיד את המיניות כליל אלא לחזור למיניות בריאה ולהחליט מה נכלל בה ומה לא.


הבנת הגורמים והסיבות להתמכרות


התמכרות מהווה פתרון טוב אם כי הרסני לבריחה וטשטוש של רגשות מצוקתיים, אמצעי לניתוק ממציאות קשה ובלתי נסבלת ולעיתים מקור של נחמה לכאבים ומצוקות בעבר ובהווה כמו טראומות, חסכי ילדות או תחושת בדידות בזוגיות, גם פתלוגיות נפשיות כמו דיכאון, שההתמכרות מקלה על הסבל שבהן, אולם מצריכות טיפול אחר ופחות הרסני.


הפחתת אשמה ושיפוטיות- הבנת משמעות ההתמכרות


כאשר מכור מגיע לטיפול הוא לרוב אחוז תחושת בושה ואשם, לעיתים תכני הפורנו שאותם הוא צורך הם בוטים ואלימים או פטישיסטיים באופן שהוא עצמו לא מבין מדוע הוא כל כך נמשך אליהם, ביחד איתו אני מנסה להבין מה המשמעות של ההתמכרות, בלי שיפוטיות. פעמים רבות נגלה כי תכנים כוחניים מפצים על תחושת חוסר אונים בחיים, סרטי השפלה מפצים על אשמה כבדה ביחס למיניות ולעיתים תהיה זו תחושת בדידות או סתם שעמום וריקנות אשר עולם הפורנו ממלא בתכנים מרגשים ומגרים.


זיהוי מעגל ההתמכרות


חשוב לזהות את המעגל ההתמכרותי, מהו התהליך הרגשי והמחשבתי שבסופו המכור "רץ" לצרוך שוב פורנו ועקב כך מוצף רגשות שליליים הגורמים לו לצרוך שוב וחוזר חלילה.


יואב הוא רווק בן 36, כבר כמה שנים שהוא שקוע במעגל התמכרות לאוננות מול פורנו מה שמקשה עליו ליצור קשר זוגי,
" אני מגיע הביתה מהעבודה בערב, קשה לי עם הבדידות ואני הולך לפורנו, מבלה שם שעות, מאונן, יש הקלה מיידית ואז חוזרת הבדידות בצירוף אשמה על זה שאוננתי שוב, אז אחרי כמה שעות אני שוב מאונן עד שנרדם" וכך מדי ערב. זה המעגל של יואב . הוא ניסה להפסיק אך התקשה להתמודד עם הלבד שלו, הפורנו סיפק הקלה מיידית אך גם כלא אותו בכלא של בדידות וחוסר בטחון. אוהד בטוח שלא יוכל לתפקד מינית עם אישה, שנים רבות של חשיפה לתכני הפורנו יצרו אצלו דימויים מיניים לא אנושיים. מן הסתם הוא בטוח כי היכולת הביצועית שלו רחוקה מהם, מה שמחמיר עוד יותר את המצב, הוא כועס על עצמו ומרגיש אבוד וחסר תקווה.


בטיפול של יואב עסקנו בשבירת ההתניה בין החזרה הביתה מהעבודה והריצה אל הפורנו כדי לא לחוש בדידות, יואב החליט שאת הצפייה בפורנו ימיר בריצת ערב, בהמשך הצטרף לקבוצת רצים באזור מגוריו שם גם הכיר את בת זוגו הנוכחית. לא מדובר ב"הוקוס פוקוס", הטיפול של יואב היה ארוך וממושך ונגע בשורשים של חוסר בטחונו העצמי מול נשים, אך משלמד לגעת ולהתמודד עם כאב בתוך הטיפול יכל לשאת זאת גם כשהיה לבדו בביתו ואט אט כבר לא חש צורך בהקלה מיידית של כאב הבדידות אל מול הפורנו.


מציאת אלטרנטיבה לפורנו


כיצד יראו החיים בלי פורנו ומה יבוא במקומו, זהו אחד הנושאים המרכזיים בטיפול ובין היתר אנו עוסקים בפיתוח תחומי חיים אשר נזנחו זה מכבר . אוהד, שחשב שללא סרטי הפורנו חייו יהיו משעממים, הגשים חלום ילדות ישן והחל לקחת שיעורי תופים. הדבר הטעין אותו באנרגיות שלא הכיר מקודם וגם באנרגיה מינית שהחזירה אותו לזרועות אשתו.


טיפול זוגי- מערכתי


לעיתים ההתערבות דורשת שיתוף בני הזוג וטיפול בבעיות זוגיות אשר היו תוצאה של ההתמכרות או שהובילו אליה. במקרה של איציק, עלה די מוקדם בטיפול כי הוא סובל מהזנחה רגשית מצד אשתו, הוא חש בדידות וניכור בתוך ביתו וגם מיחסי מין אשתו נמנעה. הצפייה בפורנו סיפקה לו עונג ונחמה למצבו העגום. במקרה הזה הערכתי כי נדרש טיפול זוגי אולם אשתו סירבה להגיע לטיפול וגם איציק פרש מהטיפול מבלי שידוע לי האם בסופו של דבר הצליח להיגמל מהפורנו אם לאו.


לסיכום,
התמכרות לעולם הפורנו ולנגזרותיו עשויה לגרום סבל רב למכור ולסובבים איתו, עשויה לסכן את שלום חיי המשפחה, את עבודתו ולגרום לבזבוז של משאבים יקרים כמו זמן וכסף, חוויית חוסר השליטה בדחף לצפות ולאונן עשויה לגרום לפגיעה בערכו העצמי של המכור ובכך להחליש עוד יותר את כוחותיו ויכולתו לשלוט בדחף. הטיפול בהתמכרות מתמקד בשבירת ההתניות בין גירוי מסוים (עצב, בדידות, שעמום) ובין צריכת פורנו, הקניית תחושת שליטה ומציאת דפוסי התנהגות אלטרנטיביים ואפקטיביים יותר. מטרת הטיפול היא בשלב ראשון לאפשר למטופל סביבה טיפולית מכילה ובטוחה על מנת שהמטופל יוכל לחוש בנוח לשתף מבלי לחוש נשפט או ננזף באשר לתכני הפורנו שאותם הוא צורך. בתנאים אלו תתאפשר הפחתת האשמה הבושה והפתיחות הנדרשת על מנת להכיר בקיומה של ההתמכרות, להבין את משמעותה ומה הוא מפיק ממנה במטרה למצוא דרך רצויה יותר לסיפוק הצורך הזה.

 

אין במאמר זה לשמש תחליף לייעוץ או טיפול.
כל השמות במאמר בדויים ,תיאור המקרים מתבסס על דמיונה של המחברת ועל נסיון טיפולי .
כל הזכויות שמורות לגאולה פלדמן מטפלת מינית מוסמכת.
אין לצלם , להעתיק, לשכפל או להפיץ מאמר זה או חלקים ממנו!