עדכון תקנון האגודה

עדכון תקנון האגודה

שלום לחברי וחברות איט"ם,

 בבואנו להציע התקנון המתוקן (מצ"ב) שמנו לנו למטרה בראש ובראשונה לכסות את איט"ם במטריה משפטית, שכן לפי התקנון הישן, הוכנסו חברים לשורות הארגון גם אם היו ממקצועות שבעבר לא הותרו. לדאבון הלב הניסיון של הוועדים הקודמים לשנות את התקנון יצר מצב (שאותו בקדנציה שלנו הצלחנו ברוב המקרים למנוע) שבו התקבלו להתמחות מי שלא אמורים (מטפלים באומנות, קרימינולוגים, לימודי מגדר ועוד), כמו כן הוכרו על ידי ועדות קודמות מומחים בתחום על סמך חברות בארגונים בינלאומיים. כך יש היום באיט"ם חברים מן המניין שאינם מקובלים על חלק משמעותי של החברים. אך זו העובדה -  הם בתוכנו וכעת יש תקדים משפטי, שאותו אנו מבקשים לסגור.

 

כך יצא שמצאנו עובדה מוגמרת, נאלצנו להגן בבית משפט על האגודה מפני תביעה שהוגשה על ידי מי שהתמחה התמחות מלאה, למרות שלא היה זכאי להצטרף לפי הדין בעבר. השופטת האירה את עיננו יחד עם עורכות הדין מטעמנו, שהתקנון אינו ברור וחד משמעי ופותח פתח לפרשנויות.

 

על רקע העיסוק בתיק, דרבנו עורכי דיננו ולחצו, לשנות התקנון ולהתאימו למצב הקיים (יש סקסולוגים שאינם מהמקצועות המוכרים), אחרת, כך הבהירו לנו- החברים הבאים באיט"ם יכולים להיכנס דרך צו משפטי ולא בדלת הראשית, תוך הצגת התקדימים. מסתבר כי כיום, אנשים נחמדים שלא הוכרו על ידינו וכן הוכרו על יד ארגונים בינלאומיים פשוט לא פונים לבית המשפט. אם היו פונים היו זוכים גם הם, אם לא באופן מלא אז על תנאי, לבוא בשורותינו כמו שכבר קרה. ההתדיינות המשפטית עלתה קרוב לחמישים אלף ₪, גזלה זמן רב ואנרגיות מרבים מאנשי הועד המרכזי הקודם והנוכחי והסתיימה בפשרה. עוד משפט אחד כזה חברים יקרים ואיט"ם היקרה לליבנו תפשוט הרגל, כלכלית. אנו, כחברי ועד, לא נעמוד במשפט נוסף: זה היה נורא: הואשמנו בהאשמות שונות ומשונות, הקדשנו לזה ימים רבים וזה בעיקר היה לא נעים כי עמדו מולנו אנשים שחשו, גם אם שלא בצדק, בעוול והעמידו מולנו סוללה של עורכי דין לוחמניים, משפחה כועסת וחברים מתוכנו שפנו נגד הועד ונגד הארגון והחלטותיו.

 

התקנון החדש והתאמתו לתקנון יתר הארגונים הדומים לנו (האגודה לטיפול משפחתי, איגוד הפסיכותרפיה וכו'), עשוי ליישר קו, למנוע שני סוגים של חברים באיט"ם (סקסולוג באמת וסקסולוג שהתקבל במעקף) ובעיקר להדיר תביעות עתידיות.

 

זה היה הרציונל המוביל.

 סיבה נוספת חשובה הייתה ועדת לוטן - ועדה שהקים משרד הבריאות בראשות חברנו ד"ר יורם לוטן על מנת להציע למשרד הבריאות תקנות לקביעה מי יכול לטפל מינית בישראל. השורה התחתונה הייתה לאמץ את תקנון איט"ם, כלומר להפוך אותנו למעין לשכה (כמו שמי שמכיר בעורך דין או רואה חשבון ואפילו ברופא מומחה הם חבריו: לשכת עורכי הדין, לשכת רואי החשבון וההסתדרות הרפואית בהתאמה). מסקנותינו נדחו בהמלצת המועצה הלאומית לבריאות הנפש ונדרשנו על ידי יו"ר המועצה בזמנו, על דעת רוב חברי המועצה שאיט"ם תכניס לשורותיה לפחות אחיות סקסולוגיות שנושא הסיעוד המיני הוא תחום עיסוקן העיקרי. נשמעו רמזים כאלה גם לגבי קרימינולוגים קליניים וגם לגבי פיזיותרפיסטים. ללא תקנון מסוג זה המובא לפניכם היום עלולה איט"ם לאבד את מעמדה הרם כמעין לשכה מקצועית ולהפוך לארגון חסר מעמד.

 

זה הרציונל המשני.

 סיבה שלישית לשינוי התקנון הקודם, היא אי התאמתו לעולם הטיפול המודרני והיעדר גמישות. מאוד קשה לשנות תקנון (עינכם הרואות...). אנו מבקשים להשאיר ירושה לבאים אחרינו שתאפשר להתאים את איט"ם לעידן הנוכחי. כך, לדוגמא, נכניס לוועד נציג של החברים הנלווים, כך שקולם ישמע כראוי לארגון מודרני, אפשרנו הצבעה אלקטרונית והתאמנו התקנון לדרישות רשם העמותות שנשף בעורפנו זמן רב.

חברים יקרים, בתקנון המתוקן הושקעו שעות רבות שלנו, חברי ועדת התקנון, של ארבעה עורכי דין ושל חברים רבים שביקשנו מהם להגיה, לתקן ולשנות.

 

לצערנו למרות בקשות רבות, רבים מהחברים לא פנו להבהרות ולא ביקשו תיקונים. מי שהעיר עניינית , הצעותיו נדונו והוכנסו. כעת, עלינו לאשרר את החלטת האספה מ- 9/5/2014 במהלכה התקנון אושר ברוב של 34 (2 נמנעו ולא היו מתנגדים).

 

אנו קוראים לכולכם חברים לסייע בידינו ולתקן, גם אם זה ברגע האחרון. לשמחתנו קיבלנו מרוב החברים תמיכה ועידוד. אנו מבקשים את אמונכם באשרור תקנון חדש לאיט"ם, תקנון שיאפשר את המשך קיומו של הארגון כחזק, מוביל, הגון, הגיוני ומגוון.

 

התקנון המתוקן מצורף וכן המצגת לגביו. על מנת להקל השינויים העיקריים הודגשו.

 נא הגיעו לאסיפה הכללית ב- 6/6 על מנת להצביע בעד התקנון המתוקן.

 

ד"ר מיכל לוריא, ד"ר רפי חרותי וד"ר צחי בן-ציון

קישור לתקנון האגודה